Cesta k mentálnemu zdraviu

10.máj – Svetový deň Pohybom ku zdraviu (Move for Health Day)

Pohybom ku zdraviu

10.máj – Svetový deň Pohybom ku zdraviu

14.mája 2022
PohybomKuZdraviu_thumbnail

10. máj sa hrdí titulom Svetový deň „Pohybom ku zdraviu“. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) si vybrala tento dátum ku každoročnému pripomínaniu škodlivosti sedavého životného štýlu.

Pravidelný pohyb patrí k základným pilierom zdravia, znižuje riziko srdcovocievnych ochorení, cukrovky, nadváhy a hlavne zlepšuje duševnú kondíciu. Pohyb pomáha zvládať stres, pomáha predchádzať vyhoreniu a preukázateľne znižuje riziko depresie. Podľa nedávnej americkej štúdie (Pearce et al, 2022, Association Between Physical Activity and Risk of Depression) stačí cca 1.25 hodiny rýchlej chôdze (alebo ekvivalentnej športovej aktivity) a riziko depresie sa zníži o 18%… ak by sme zvládli 2.5 hodiny týždenne riziko klesne o 25%.

V rámci kolektívu a priaznivcov Psychiatrickej kliniky LFUK a UN Bratislava, sme oslávili tento deň našou “cyklocestou k mentálnemu zdraviu“ cez Lužný most a prešli sme 22 kilometrov. Stretli sme sa športovci aj rekreační cyklisti…Prialo nám počasie a sprevádzala nás dobrá nálada. V rámci prestávky sme sledovali kvalifikačné preteky našich nádejí v kanoistike. Všetci sme prišli do cieľa a oddýchli si pod jarným teplým slnkom. O rok sa vidíme v širšej zostave – spoločne za duševné zdravie!

https://jamanetwork.com/journals/jamapsychiatry/fullarticle/2790780