Cesta k mentálnemu zdraviu

Stromy úprimnosti

Strom úprimností je miestom nádeje, pozitivity a ľudskosti. Každý z nás má občas zlý deň. Pritom často stačí len pár milých slov a svet je hneď farebnejší. Strom je určený pre každého, kto potrebuje zlepšiť deň a nájsť si na ňom povzbudivý odkaz a rovnako aj pre každého, kto niekomu ten deň chce zlepšiť milým odkazom. Na strome sú uvedené aj linky pomoci pre ľudí, ktorí chcú vyhľadať odbornú pomoc.

Stromy úprimnosti

Čo je strom úprimnosti?

Stromy úprimností sú založené na vedecky overenej metodike Safewards, ktorá je určená primárne pre psychiatrické oddelenia. Jej cieľom je vytvorenie bezpečného, pokojného a pozitívneho prostredia pre pacientov. Model je v súčasnosti využívaný v mnohých krajinách po celom svete a jeho zavedenie aj na Slovensku pomáha k zvýšenej spokojnosti pacientov na oddeleniach, k zníženiu stigmatizácie a celkovej humanizácii odboru psychiatrie.

Projekt začal na psychiatrických klinikách a teraz chceme priniesť túto osvedčenú metódu bližšie k bežnej populácii. Chceme inšpirovať zamestnávateľov zo súkromnej i verejnej sféry, univerzity, školy, obchody, podniky, a ďalšie verejné priestranstvá, aby u seba zasadili Stromy prianí a pre svojich zamestnancov, študentov či návštevníkov  tak vytvorili priestor na šírenie spolupatričnosti, nádeje a pozitívnej energie.

Ako sa do projektu zapojiť

  1. Zastavte sa na chvíľu a prečítajte si slová, ktoré vám môžu zlepšiť deň.
  2. Alebo zaveste aj vy na korunu stromu odkaz, ktorý chcete zdieľať s tými, ktorí to potrebujú.  
  3. Zapojte sa dobrovoľnícky
  4. Zasaďte Strom úprimností aj u vás
  5. Zastavte sa na chvíľu a prečítajte si odkaz
  6. Zaveste aj vy na korunu stromu odkaz, ktorý chcete zdieľať s tými, ktorí to potrebujú.

Môžete im popriať niečo pekné, povedať, že v tom nie sú sami alebo napísať užitočnú radu,  ktorá pomohla zlepšiť deň aj vám. Ukážte, že vám na ostatných ľuďoch záleží a že sme v tom všetci spolu. 

Ako na to?

  • Zoberte si fixku a prázdnu kartičku
  • Napíšte, čo by ste odkázali niekomu, kto má dnes zlý deň 
  • Podpíšte sa svojím krstným menom
  • Zaveste svoj odkaz na korunu stromu 

Niektorí z nás však potrebujú odbornú pomoc. Obráťte sa na linky pomoci, ktoré vás nasmerujú k odborníkom z oblasti psychológie, psychiatrie, či sociálnej práce s dlhoročnými skúsenosťami. 

Miesta pomoci:

  • Linka dôvery Nezábudka

0800 800 566

  • Linka pomoci pre deti a mládež

116 111 

  • IPčko
    ipčko.sk
  • Linka pomoci pre obete a svedkov trestných činov

0850 111 321

  • Stromy potrebujú svojich záhradníkov – pridajte sa

Každý strom potrebuje svojich záhradníkov a výnimkou nie je ani Strom úprimnosti. Hlavnou úlohou dobrovoľníkov je starostlivo sa o strom starať, archivovať odkazy, zbierať a vyhodnocovať cenné dáta prostredníctvom zúčastneného pozorovania a poskytovať okoloidúcim informácie o možnostiach zapojenia.

Ak máte záujem o dobrovoľníctvo na projekte alebo vás zaujíma viac informácií, kontaktujte  koordinátora projektu – agentúru Seesame. Kontakt na hlavnú koordinátorku dobrovoľníkov:  beganova@seesame.com.

  • Strom prianí chcem priniesť na naše pracovisko, univerzitu, školu alebo iné verejné priestranstvo

Máte záujem o vlastný Strom prianí?

Ako na to?

  • Dajte nám o tom vedieť: Kontaktujte koordinátora projektu – agentúru Seesame na emailovej adrese rosova@seesame.com
  • Stiahnite si manuál – Existuje manuál, v ktorom nájdete odporúčania, ako sa o Strom prianí starať a informácie o tom, na akých princípoch Strom prianí funguje.
  • Strom prianí u vás zasaďte – Existuje niekoľko spôsobov, ako si ho viete zabezpečiť a umiestniť aj vo vašich priestoroch:
    1. Strom prianí si nakreslíte, namaľujete, vytvoríte podľa vašich preferencií na viditeľnom a frekventovanom mieste. Pomôcť môže naša predloha, ktorú s vami radi budeme zdieľať.
    2. Objednáte a zakúpite si samolepku stromu na stenu – pre viac informácií kontaktujte koordinátora projektu – rosova@seesame.com
  • Zdieľajte s nami cenné dáta – staňte sa oficiálnym partnerom a zdieľajte s nami cenné informácie o tom, ako sa Stromu prianí u vás darí. Poteší nás aj zaslanie vášho loga, fotografií a skúsenosti na rosova@seesame.com