Cesta k mentálnemu zdraviu

Ako zvládnuť materstvo?

6.augusta 2022
Materstvo

V rôznych podporných skupinách alebo na fórach sa stretávame s vyjadrením pochybností (budúcich) mamičiek z toho, ako obdobie materstva zvládnu, najmä tých, ktoré nemajú dostatočnú podporu z okolia, resp. sú úzkostnejšie alebo sa v ich živote udiala nejaká traumatická udalosť. Rovnakú neistotu však môžu cítiť aj mamičky, ktoré majú podporu, milujúceho partnera a zdravé zvládacie mechanizmy. Tieto pocity sú často normálne a veľmi bežné, často sa k nim pridruží aj plačlivosť, depresívna či úzkostná nálada, únava a nedostatok energie – po pár dňoch sa obvykle stav maminky prirodzene zlepší (odborne to nazývame „baby blues“ alebo aj popôrodná skleslosť).

Náročnejšia situácia však nastáva, ak tieto príznaky nevymiznú, ba dokonca gradujú a mamička nedokáže bežne fungovať, stráca silu, radosť zo života a materstva a sama pochybuje o tom, či je vôbec súca na to byť matkou, neraz má myšlienky na ublíženie sebe alebo okoliu – nazývame to popôrodná depresia.

Je dôležité si uvedomiť, že prvé chvíle od pôrodu sú kľúčové pre tvorbu vzťahovej väzby, a preto je nevyhnutné čo najskôr takýto stav podchytiť, čo nepôjde bez podpory rodiny, partnera, ale aj odborníka (psychológa a psychiatra).

Čo odporúčame, ak sa po narodení dieťaťa necítite dobre:

1. Nezostávajte so svojimi pocitmi sama – obráťte sa na odborníka – lekára, psychiatra, psychoterapeuta, rozprávajte sa s blízkymi, ktorým dôverujete a od ktorých cítite podporu.

2. Stretávajte sa s ľuďmi – pokúste sa neprerušiť kontakty, stretnite sa raz za čas s dobrými priateľmi, niektorým matkám pomáha stretávať sa so skupinou ďalších mamičiek.

3. Myslite na seba – kolobeh prebdených nocí a stresujúcich dní si vyberie svoju daň a preto je potrebné, aby ste si v dni našli čas na seba, hoci pár minút, ktorý budete venovať niečomu, čo vám je príjemné, pokojne aj spánku alebo sedeniu!

4. Techniky na zvládanie stresu – skúste si naštudovať známe a efektívne techniky, ktoré pomáhajú znižovať stres a úzkosť, opýtajte sa na ne svojho psychoterapeuta alebo si vyhľadajte spoľahlivé zdroje poskytujúce rôzne nápady.

Som otec dieťaťa a vidím, že sa moja partnerka trápi. Ako jej môžem pomôcť?

– počúvajte bez rád, súdenia, ponúkania svojich názorov. Jednoducho iba počúvajte.

– dohodnite sa s ňou na pravidelnej pomoci v domácnosti a so starostlivosťou o dieťa

– denne sa o ňu zaujímajte, dajte jej pocítiť, že ste na to dvaja

– zabezpečte jej priestor na „čas pre seba“

– ponúknite jej fyzickú blízkosť, nežnosť a objatie bez naliehania a tlaku

Materstvo môže skutočne byť krásne obdobie, no je to zároveň nepochybne náročné obdobie plné zmien a každá maminka ho zvláda rôzne, čo, pochopiteľne, závisí od mnohých, spomínaných, faktorov.