Cesta k mentálnemu zdraviu

Bonding - emočné spojenie matky s dieťaťom

3.decembra 2022
Bonding - emočné spojenie matky s dieťatom

Vedeli ste, že formovanie vzťahovej väzby medzi matkou a dieťaťom začína omnoho skôr, ako v prvých týždňoch či mesiacoch života dieťaťa?☝️👩‍👧
👉Puto medzi nimi sa tvorí už počas deviatich mesiacov tehotenstva. Dokonca, v niektorých zdrojoch týkajúcich sa vzťahovej väzby, sa udáva, že už samotné rozmýšľanie a zvažovanie rodičov o splodení dieťaťa (resp. ak bolo otehotnenie neplánované) a pocity s tým spojené, utvárajú predpoklad pre vývin toho-ktorého typu vzťahovej väzby.

👉Obdobie bezprostredne po pôrode, a teda vtedy, keď novorodenec „opúšťa“ fyzickú jednotu, ktorú doposiaľ tvoril s matkou, je kľúčové z hľadiska formovania vzťahovej väzby. Bonding – puto tvoriace sa medzi matkou a dieťaťom, je nielen veľmi cennou a emotívnou skúsenosťou pre matku, ale jeho podstata spočíva práve vo včasnom vytváraní vzťahu matka-dieťa. Prvá fáza bondingu sa spravidla deje formou „telo na telo“, kedy sa bábätko kladie, za pokojných podmienok a prítmia, na matkinu hruď bezprostredne po narodení. Ďalšie fázy sa ideálne odohrávajú ešte počas hospitalizácie matky v nemocnici a pokračujú v domácom prostredí. Počas bodningu dieťa postupne nadväzuje očný kontakt a vníma matkino jemné a citlivé prihováranie sa. Ide zároveň o prvú formu komunikácie dieťaťa s jednou z najdôležitejších osôb v jeho živote.

👉Bonding predstavuje mnoho výhod, ako pre bábätko, tak aj pre matku. Po úspešnom vykonaní prvej fázy bondingu a následnom pokračovaní v ďalšom dotyku s dieťaťom sa preukázalo, že takto pripútané deti sú pokojnejšie, odolnejšie, menej plačú, samé sa prisajú a lepšie sa adaptujú na prostredie. U matiek to môže viesť k upokojeniu po pôrode, k lepšiemu vyrovnaniu sa s popôrodnými bolesťami a lepšiemu zvládaniu regenerácie, tiež pôsobí ako protektívny faktor pred rozvojom popôrodnej depresie a uľahčuje prijatie roly matky a zmien s tým spojených.

👉Uvedomujeme si, že nie každý pôrod prebehne bez komplikácií a priamy kontakt matky s dieťaťom bezprostredne po jeho narodení nie je vždy možný. To však znamená, že hoci prvá fáza nie je úspešná, je vždy na prvom mieste zdravie dieťaťa a matky, ako základ pre tvorbu vzťahovej väzby. Ak sa matka cíti pripravená a rovnako cíti podporu od okolia a personálu pôrodnice, je možné začať s bondingom hneď, ako to bude možné. Ak z akýchkoľvek dôvodov neprebehne kontakt „koža na kožu“ medzi matkou a dieťaťom hneď po narodení, môže takýto kontakt „zastúpiť“ otec v kombinácii s kŕmením dieťaťa z fľaše.

👉Téma bondingu je veľmi široká a nesmierne dôležitá. V našich končinách sa však stále nerešpektuje táto základná podmienka pre tvorbu zdravého vzťahu. Považujeme za dôležité zvyšovať povedomie o tejto dôležitej forme tvorby puta, ktorá má ďalekosiahle dôsledky v živote dieťaťa, matky a celej rodiny.