Cesta k mentálnemu zdraviu

Komunikácia s dieťaťom

6.augusta 2023
Komunikácia s dieťatom

V príspevkoch zameraných na komunikáciu s dieťaťom sa vám pokúsime priblížiť časté situácie, ktoré vznikajú v každodenných interakciách s cieľom zdôrazniť, že aj malé zmeny v zdanlivo banálnych rozhovoroch s deťmi môžu viesť k budovaniu pevnejšieho a bezpečnejšieho vzťahu a mať pozitívny efekt na vývin osobnosti či vzťahovej oblasti dieťaťa.
“Mami… ale prečo?” pýtalo sa dieťa.
Matka odpovedá: “Lebo som povedala.”
☝️❓Ako na vás pôsobí takáto odpoveď? Na mňa to pôsobí dosť mätúco a nemám pocit, že je to odpoveď na danú otázku, ktorá od dieťaťa prichádza. Na druhej strane chápem, že to zdanlivo nekonečné pýtanie sa – Mami, ale prečo? A prečo to tak je? Prečo nemôžem? Prečo už ideme? – niekedy prosto neustojíme a trpezlivosť nám klesne natoľko, že skĺzneme do pozície rodiča ako vševediacej autority s nespochybniteľnými názormi.
👉Čo možno pri “prečo-otázkach” robiť, aby sme nimi posilňovali vzťah s dieťaťom, rozvíjali jeho poznávanie a nevytvárali strach a neistotu?
👉Vysvetliť – ak určíme hranicu, snažme sa ju dieťaťu vysvetliť, podložiť svoje “nie”.
👉Uistiť sa, že dieťa rozumie určenej hranici – opýtajme sa dieťaťa, ako rozumie tomu, že napr. už je čas ísť z ihriska domov: “Rozumieš tomu, prečo už odchádzame?”
👉Hľadať kompromis – sú viaceré situácie, ktoré dovolia tvoriť kompromisy, zosúladiť návrhy rodiča aj dieťaťa, pričom zachováme hranice a žiaduci výsledok. Je dôležité si uvedomiť, že to neznamená povoliť, ustúpiť, urobiť to, čo chce dieťa, lebo sa nám to už nechce počúvať.
👉Existuje určite ešte mnoho spôsobov, alternatív, odpovedí, ktoré v danej situácii možno použiť, som si istá, že poznáte iné vhodné spôsoby komunikácie s vašim dieťaťom. Čo však považujeme za dôležité je snažiť sa porozumieť túžbam dieťaťa, validizovať jeho emócie a komunikovať s ním.
🤙📧Ak máte iné nápady, ako možno v podobných situáciách reagovať, sem s nimi ! 😉